środa, 24 lutego 2016

Jak się wyspać?

| |
Kiedyś miałam ogromny problem z niewysypianiem się. W ogóle nie miałam czasu. Uczyłam się czy pracowałam do późna, a zdarzało się, że czasem nie spałam nawet całą noc! Później cały dzień byłam niewyspana, bolała mnie głowa, a do zdenerwowania wystarczyła niewielka drobnostka.
Zaczęłam więc szperać po internecie w poszukiwaniu sprawdzonych metod na to jak dobrze się wyspać. Może to i głupie, ale zawsze kiedy się czegoś oczytam, zostaje mi to w głowie i naprawdę wcielam to w życie.
Postanowiłam, że dokładnie je sobie przypomnę i przy okazji podzielę się nimi z Wami. :)ZASADA 1 
Idź spać zawsze o tej samej porze. 
To klucz do bycia wypoczętym. Może i nie jest to prosta zasada, ale da się do niej przyzwyczaić. Najlepiej ustalić sobie godzinę o której kładziemy się spać i dbać o to, by dopuszczać tylko do półgodzinnych wahań.

ZASADA 2 
Zgaś światło i wyłącz telewizor.
To bardzo ważne by spać w spokoju. Światło i hałas będą przeszkadzać w uśnięciu, a później powodować to, że będziesz się budzić.
Ważne jest to, by Twój sen był głęboki i spokojny.

ZASADA 3
Przewietrz pokój przed snem.
Najlepiej żeby codziennie przed snem otworzyć okno. Stosuję się do tego zawsze, nawet zimą. Kiedy na zewnątrz jest chłodno wystarczy na parę minut uchylić okno. Podczas snu będzie nam się dobrze oddychało.

ZASADA 4
Wybierz dobra poduszkę.
Najlepiej wybrać specjalną poduszkę do snu. Jest ona tak wyprofilowana, by podczas snu utrzymać kręgosłup w linii prostej. Oczywiście zamiast niej można użyc zrolowanego kocyka czy małej poduszki.

ZASADA 5
Śpij tyle ile potrzebujesz.
Niektórzy potrzebują 6, inni 12 godzin snu. Najlepiej spać zawsze tyle samo godzin. Nasz organizm przyzwyczaja się do tej rutyny.

ZASADA 6 
Wyłącz drzemkę w budziku.
Kiedy budzik zadzwoni nie zrywać się od razu z łóżka. Najlepiej spokojnie usiąść na parę minut. Ważne jest jednak by nie budzić się, włączać drzemki, spać, znów włączać. Błędne koło dzięki któremu jesteśmy mniej wypoczęci.

____________________________________________________________________________________________________________
Oczywiście nie były to profesjonalne porady, tylko moje spostrzeżenia. Wiem, że u innych niektóre zasady mogą  działać odwrotnie.
Ale bardzo chciałabym wiedzieć jakie są wasze rady na lepszy sen. Podzielcie się nimi w komentarzach :)

4 komentarze:

 1. Temat na czasie, bo dzisiaj przez mojego durnego męża zarwałam nockę :/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja z tych co mogli by zasnąć nawet na podłodze, gdy mają chwilkę czasu :D

  Zapraszam do rozdania na:
  http://teyzz.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem mam tak w ciągu dnia :D A później w nocy nie mogę zasnąć :/

   Usuń