środa, 9 lipca 2014

,,Harry Potter'' - recenzja serii

| |
,,Harry Potter:" J.K.Rowling to epokowe książki, które z pewnością każdemu zapadną głęboko w pamięci.
Dla sporej grupy czytelników ten post będzie powrotem do książek z dzieciństwa, dla niektórych świeżym tematem, a nawet (mam nadzieję) zachętą do sięgnięcia po tę lekturę. 
 Zacznę od tego, że książki są dość grube i niektórych mogą tym straszyć, ale zaręczam, czyta się je bardzo szybko. 
Pierwsza książka podobała mi się najmniej i właśnie po niej miałam zaprzestać dalszemu czytaniu. Ku przypadkowi do rąk wpadła mi kolejna cześć i chcąc nie chcąc zabrałam się do niej :) Kolejne części coraz bardziej zachwycały mnie fabułą. Mimo że wszystkie ekranizacje wielokrotnie oglądałam, książki wiele razy mnie zaskoczyły.
Myślę, że opiszę Wam pokrótce, każdą cześć, bo w tych kilku słowach wyraziłam moją opinię. 
1. ,,Harry Potter i kamień filozoficzny" 
Wszystko zaczyna się na Privet Drive u Dursley'ów. Harry został osierocony (jak twierdzą jego ciotka i wuj) podczas wypadku drogowego, źle traktowany przez swych aktualnych opiekunów i ich syna Dudley'a. Został on podrzucony im kiesy był niemowlęciem, a jego czoło znaczyła zagadkowa blizna o kształcie błyskawicy. Nie wie nic o swojej przeszłości, ani o niesamowitych zjawiskach, które towarzyszą nieświadomemu chłopcu. 
Jednak w jego 11-ste urodziny chłopiec dostaje list. To co później się działo było dla Potter'a jak fantastyczny sen z którego nie chciałby się nigdy obudzić. Zakupy na ulicy Pokątnej i pierwszy dzień w magicznej szkole zmieniło jego życie o 180 stopni.Ponadto Harry już zdobywa przyjaciela. 
2. ,,Harry Potter i komnata tajemnic" 
Kontynuacja pierwszej książki okazuje się jeszcze ciekawsza! Zanim Potter dotrze do szkoły, przeżywa spotkanie ze Zgredkiem - domowym skrzatem, który chce odwieźć go od kolejnego roku nauki w szkole magicznej w Hogwardzie, a w skutku tej nagłej wizycie zostaje zamknięty przez Dursley'ów. Uwalnia go jednak Ron - jego przyjaciel zaczarowanym, latającym samochodem. w W tek części Harry musi sprostać roli ucznia, a także rozwikłać tajemnicę Toma Riddla, którego dziennik znajduje porzucony w szkole. Jak się później okazuje Tom Marvolo Riddle jest to tak na prawdę Voldemortem. Musi pokonać bestię. 
Kończy się rok szkolny a chłopak musi powrócić na wakacje na Privet Drive.
3. ,,Harry Potter i Więzień Azkabanu" 
Z więzienia ucieka groźny przestępca, masowy morderca Syriusz Black. Jak później nam wiadomo, uciekł by zabić Harrego Pottera. 
W tym roku szkolnym na uczniów trzecich klasy czeka ogromna atrakcja - odwiedzania miasta Hosmeade, miasta czarodziejów, na które nie pozwolono mu się wybrać. Jednak do celu prowadzi wiele dróg, bo Harry znajduje sposób żeby się tam dostać. 
Jaka jest prawda o Syriuszu i nauczycielu obrony przed czarną magią, którego chłopak zdążył już polubić?
4. ,,Harry Potter i czara ognia"
Tego roku odbywa się Turniej Trójmagiczny, na który przybędą uczniowie z Francji i Bułgarii. Mogą wziąć w nim udział tylko uczniowie piątego, roku, a Harry jest niestety dopiero na czwartym, co nie pozwoliło by mu w tym uczestniczyć. Sędzią ma być niezawodna... czara ognia - kielich, do którego wrzuca się kartki z imieniem, a w odpowiednim czasie wyrzuci ona trzech najodpowiedniejszych kandydatów. 
 Jednak tego roku, czara wyrzuci cztery kartki. Finał turnieju kończy się dla jednego z nich tragicznie. 
5. ,,Harry Potter i Zakon Feniksa"
Wobec śmiertelnego zagrożenia reaktywowano Zakon Feniksa, co Ministerstwo Magii wcale by nie pochwalało. W szkole na piątoklasistów czekają sumy, a także profesor Umbridge - Inkwizytor Hogwaru, która uczniom zabrania bardzo wielu rzeczy i jest znienawidzonym nauczycielem Harrego. Umbridge ma w szkole ,,zaprowadzić nowy ład". Za plecami wszystkich nauczycieli w ukryciu, zakładają GD - Gwardię Dumbledore'a, gdzie ćwiczą obronę przed czarną magią. 
Profesor Snape zaś, uczy Harrego oklumencji - dziwnych, acz dla Pottera niezwykle ważnych czarów. 
Co z tego wszystkiego wyniknie? 
6. ,,Harry Potter i Książe Półkrwi"
W tej części Harry dużo dowiaduje się o przeszłości Lorda Voldemorta. Dowiaduje się o sekrecie Czarnego Pana, którym jest sposób w jaki można temu zapobiec. Ten sposób będzie się składał z 7 części.Tak dokładniej to z 7 rzeczy - horkruksach, które trzeba zniszczyć. Pierwsza misja jest tragiczna dla bardzo ważnej osoby Pottera. Misja, którą ta osoba przypłaci życiem. 
7. ,,Harry Potter i Insygnia śmierci"
   Nadeszła pora by pożegnać się z ,,Harrym Potterem" To już ostatni książka! 
Teraz nie ma już tylko strachu i obaw przed Voldemortem... Teraz zawrzała prawdziwa wojna! 
Nieodłączna trójka przyjaciół ma niezwykłą misję, od której nie będzie zależało tylko ich życie, a także życie większości mugoli i społeczeństwa czarodziejów. 

 A Wy, po, w trakcie, czy może się dopiero do nich zabieracie? ;) 

11 komentarzy:

 1. Przeczytałam wszystkie za czasów podstawówki i gimnazjum. Bardzo dobrze wspominam te książki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jedna uwaga- to co napisałaś to streszczenia a nie recenzja ;) ot taki szczególik, ale kłuje w oczy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ludzie dzielą się na fanów Harrego lub Władcy Pierścieni - ja zdecydowanie zakochałam się w trylogii Tolkiena, Harrego nie znoszę :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam kilka lat temu, super sesja :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wychowałam się na tych książkach, każdą część przerabiałam chyba po kilkanaście razy, tak bardzo mi się podobały. Raz w wakacje przeczytałam wszystkie 7 części w niecały miesiąc :D To świetne książki, i aż mi się nóż w kieszeni otwiera, kiedy zdarza mi się słyszeć hejty pseudo-chrześcijan na Harry'ego, którzy po serię w ogóle nie sięgnęli.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja czytałam pierwsze 3 cześci i bardzo mi się podobały :) Świetny post
  Obserwuje marciaaaxd.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja niestety nie lubię Harry'ego Pottera :) Czytałam tylko jedną część i to z wielkim trudem i z przymusu, ale wiadomo każdemu podoba się coś innego :)

  OdpowiedzUsuń
 8. To jest moja ulubiona seria! Pokochałam ją na początku mojego książkoholizmu i żadna inna książka nie zdoła zająć miejsca Harrego Pottera :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Przeczytałam tylko trzy części do tej pory, ale tylko dlatego, że nigdy nie mogłam natknąć się w bibliotece na pozostałe części, bo wciąż słyszałam jedną i tą samą śpiewkę: "książka jest wypożyczona".
  No nic, muszę przeczytać serię do końca i przy okazji nabyć ją na własność ;) Uważam, że warto :)

  OdpowiedzUsuń